Energiaforrás, mely Földünkön mindenhol elérhető. Ráadásul a megújuló energiák felhasználása közben az egyetlen, mely semmilyen formában sem terheli a környezetet, azaz nem termel zajt és nincs káros anyag kibocsátása. A Nap 24 óra alatt kibocsátott energiája a Föld egy éves energiaszükségletét többszörösen is fedezhetné, ha mindet tudnánk hasznosítani.

A napenergia hasznosítás lényege, hogy egy pozitív és egy negatív típusú félvezető (szilícium) réteg kerül egymásra, melyek mindkét oldalára egy elektromos kivezetés kerül. Fény hatására a két szilícium réteg között elektromos áram kezd áramlani. Ezt a jelenséget nevezték el fotovoltaikus elektromosságnak (PV), mely kifejezést a mai napig használjuk. A napelem szilícium celláit egy speciális solar-üveg védi a külső hatásoktól, többek közt a jégesőtől, a jégveréstől, a portól és egyéb külső hatásoktól. Pl.: üvegek ellenállnak 2-3 cm átmérőjű jégdaraboknak is.

Napfénytartam. 2006-ban az átlag 104%-ában, 2041órán át sütött a nap hazánkban.

Február, március, április, május valamint augusztus kivételével átlag feletti mennyiségű napsütésben volt részünk az év során. A sokévi menet maximuma júliusban van, és 2006-ban is ez volt a legnaposabb hónap. A sokévi átlagértéktől az átlagnál hűvösebb és jóval csapadékosabb augusztus napfénymennyisége maradt el legnagyobb mértékben. Hazánk területén a napfénytartam éves összege átlagosan 1750 és 2050 óra között alakul. 2006-ban ez 1690 és 2180 óra közé esett az ország területén; az átlagosan 2041 óra 4%-kal haladja meg az 1961-90-es átlagértéket. Általában a Dél-Alföldön és Baranyában éri el a maximumát a napfénytartam, míg minimuma az Alpokalján és az ország északkeleti részén van. A legnaposabb területek ezúttal az ország középső és délkeleti vidékein voltak, míg a legalacsonyabb értékeket az északkeleti határ mentén mérték.

Elemzések alapján megállapítható, hogy az éves napsütéses órák számában statisztikailag igazolható emelkedő tendencia tapasztalható. Hazánk területére jelzett változásokkal összhangban a felmelegedés kezdeti szakaszában hazánk éghajlata napfényben gazdagabbá válása várható. Tisztább a levegő Magyarország fölött, mint két évtizeddel ezelőtt, így az ózonréteg helyreállása ellenére több ultraibolya sugárzás ér a felszínre. 2011 napfényrekorder év volt.
A napenergia felhasználásának költségeinél sok összetevőt kell figyelembe venni: a beszerelés árát, az üzemeltetési költségeket, a rendszer várható élettartamát és az általa termelt energia mennyiségét, stb.

Sokan nem veszik figyelembe, hogy a napelemek árai évről évre csökkennek. (néhány év alatt 70%-al csökkent) Ráadásul az újabb típusú napelemek energiatermelése a használat során már csak 0,1-0,2 százalékkal romlik évente, a régi napelemek egy százalékával szemben. Ezzel párhuzamosan a napelemek élettartama is duplájára nőtt. A mai technológia alkalmazásával már 30-40 éves működési ciklussal számolhatunk.